Ayak ve El Parmak Protezleri

ayak-ve-el-parmak-protezleri

Ayak ve El Parmak Protezleri

Ayak ve El Parmak Protezleri

Ayak ve el parmak protezleri: Bu tür protezler ayağın ve elin parmaklarının tamir edilemeyen parçalı eklem içi kırıklarında, bazı romatolojik hastalıkların parmak tutulumlarında ve eklem kireçlenmelerinde uygulanmaktadır.

El parmakları günlük hayatımız için tüm aktivitelerde hayati önem taşımaktadır. Aynı şekilde ayak baş parmağı ayağın yük taşıma işini yapmasında çok önemli bir görev üstlenmekte ve ayağa gelen yükün çoğunu taşımaktadır. Ayak baş parmağı yürüme fonksiyonu için olmazsa olmazdır.

Özellikle ayak başparmağın kırıklara bağlı yada nedeni bilinmeyen eklem kireçlenmelerinde sıklıkla kullanılır. Bu durumlarda ayak baş parmak eklemi neredeyse hareketinin tamamını kaybetmiştir ve yürümek, baş parmak üzerine yük vermek çok büyük ağrılara neden olur.

Parmak protezleri, diğer taraftan, el parmakları için de kullanılmaktadırlar. Tamir edilemeyen kırıklar sonrasında olduğu gibi, el parmaklarında daha çok romatizmal hastalıkların el tutulumları durumunda yapılabilir. Bu durumlarda, özellikle Romatoid Artrit gibi bir hastalık sonucunda el parmakları deforme olmaya, eklem  özelliklerini kaybetmeye ve eğilmeye başlarlar. Bu şekil bozukluğu, kişinin eliyle yaptığı işleri yapamayacak derecede ağır olabilir. Parmak protezi ameliyatı ile hem el parmaklarındaki şekil bozukluğu giderilmeye hem de fonksiyonel bir parmak elde edilmeye çalışılır.

Ameliyat süresi ortalama 1-2 saattir ve hasta yaklaşık 3 gün hastanede kalır. Ameliyat sonrası mümkün olduğuca erken hareketlendirme ve fizyoterapi başlanır ve bu daha sonra da arttırılarak devam ettirilir.

Yaklaşık 1,5-2 ay sonunda bağımsız hareket edebilen ve fonksiyonlarını olabildiğince yapabilen eklemler elde edilir. Amaçlanan, şekil olarak olabildiğince düzelmiş ve fonksiyon olarak olabildiğince aktif bir parmak eklemi elde etmektir.

 

Ayak bileği protezi için yazımızı okuyabilirsiniz

Tedaviler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz İstanbul Ortopedi Kliniğimiz den bizlere ulaşabilirsiniz
Tel: 0212 296 96 52
Cep: 0505 713 60 42
Adres: Halaskargazi Cad. Sema Apt. No: 119 Kat: 2 Osmanbey, Şişli / İstanbul

1 Comment

 • barış altun

  7 temmuzda sol el serçe parmağımı dipten, yüzük parmağımı ise birinci boğumdan kaybettim. silikon protez parmak yaptırmak istiyorum. fiyatlarınız hakkında bilgi verirseniz memnun olurum

 • Write a Comment

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Halluks valgus hastalığı nedir?

  Halluks Valgus Hastalığı

  Halluks Valgus Hastalığı Nedir? Halluks Valgus Hastalığı: Ayakta kemik çıkıntısı olarak da bilinen ve erkeklere …

  Ön çapraz bağ nedir

  Ön Çapraz Bağ Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

  Ön Çapraz Bağ Nedir? Ön Çapraz Bağ Nedir? Diz Ekleminin stabilitesi ve hareketi için en önemli yapılardan biridir. …

  kikirdak-doku

  Kıkırdak Doku

  Kıkırdak(Kartilaj) Doku Nedir? Kıkırdak yapısı ve işlevi düşünüldüğünde çok özel ve işlevsel bir dokudur. …