Halluks Valgus Hastalığı

Halluks valgus hastalığı nedir?

Halluks Valgus Hastalığı

Halluks Valgus Hastalığı Nedir?

Halluks Valgus Hastalığı: Ayakta kemik çıkıntısı olarak da bilinen ve erkeklere oranla kadınlarda daha sık gördüğümüz bir hastalıktır. Ortalama 30-40’lı yaşlardan sonra artmakla birlikte orta yaşlarda ilk belirtilerini vermeye başlayan hastalığın en dikkat çeken belirtisi ayak başparmağında meydana gelen çıkıntıdır. Çıkıntının açısı hastalığın ilerlemesi ile birlikte artar ve zaman içinde Halluks Valgus nedeniyle ayak başparmağında ağrı ve ayakkabı giymekte zorluklar baş göstermeye başlar.

Halluks Valgus hastalığında ayak başparmağının birinci tarak kemiği, ikinci tarak kemiğine doğru açı alarak eğrilir. Bu eğrilik iki tarak kemiği arasında kalan yumuşak dokularda gerginliği ve uzamaya neden olur.
Başparmaktaki kemik çıkıntısı zaman içinde çok daha belirgin bir hal almaya başlar ve eklem deformasyonu artar. Eklemdeki şekil bozukluğu sonucunda başparmağın yük taşıma kapasitesi de bozulur ve ağrını şiddeti her gün artarak devam eder.

Ayak kemiği çıkıntısı nedenleri nelerdir?

Yüksek topuklu ayakkabılar giymek Halluks Valgus yani başparmak çıkıntısı ile direkt bağlantılı bir durum olmasa da genetik olarak var olan hastalığın ortaya çıkmasını hızlandırır.
Halluks Valgus hastalığı aile hikâyesi olan bir hastalıktır hastalarımızın birçoğu büyüklerinde de bu hastalığın var olduğunu dile getirirler. Bu nedenle günlük yaşantısının büyük bir bölümünü yüksek topuklu ayakkabı ile geçiren hastalarımız olduğu kadar yaşamı boyunca her alanda spor ayakkabı giyen hastalarımız başparmak çıkıntısı şikâyeti ile bize başvurmaktadır.

Ayağı sıkan dar ve yüksek topuklu ayakkabılar aile öyküsü olan hastalığın ortaya çıkış sürecini hızlandırır.

Düztabanlık olarak da adlandırılan ve ayak tabanının ciddi düzeyde içe doğru basması durumunun da Halluks Valgus hastalığına ve diğer ayak parmaklarında şekil bozukluklarına neden olduğu bilinmektedir. Ayak eklemlerindeki gevşekliklerinde Halluks Valgus sebepleri arasında olduğunu biliyoruz.

Hastalığın tanısında fizik muayene yeterli midir?

Fiziki muayene başparmakta kemik çıkıntısı için oldukça önemlidir. Fiziki muayene ile birlikte hastanın ayak grafisi çekilerek radyolojik muayenesi yapılır ve hastalığın derecesi bu şekilde saptanarak tedavi şekline karar verilir. Radyografi, mr, ultrasonografi gibi görüntüleme teknikleri ile hastalığın derecesini saptamak tedavi için olduğu kadar operasyon sonrası deformitenin tekrarlamasına engel olmak için de önemlidir.

Halluks Valgus Hastalığının Tedavisi Cerrahi midir?

Halluks Valgus ameliyatı hastalığın en doğru tedavi yöntemi olmakla birlikte ameliyat dışı tedavi seçenekleri de bulunmaktadır. Hastalığın şiddetine göre tedavi seçenekleri değişir. Yani başparmakta kemik çıkıntısı ameliyatı her zaman ilk seçenek değildir.

Ayak parmağı çıkıntısı ameliyatı dışındaki tedavi seçenekleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Önü dar olmayan geniş ve rahat, yumuşak ayakkabılar tercih etmek.
  • Parmak arası makara çeşitleri içinden doktorunuzun sizin için seçtiği en uygun olan modeli (ayak parmak ateli, elastik Halluks valgus ateli, Halluks valgus silikonu) kullanarak deformite en aza indirilebilir.
  • Halluks Valgus gece ateli de denen ayak parmak ateli kullanarak hastalığın ilerlemesi durdurulabilir.
  • Ayak arkı düşük olan hastalar için ortopedik tabanlık kullanımı tavsiye edilir. Aynı zamanda ayak ağrısı şikayeti olan düz taban tedavisi de hastaların yaşam kalitesini arttırabilmekte ve ayak kemiği düzeltme aparatı, başparmak kemik koruyucu, Halluks valgus özel ayakkabı kullanımı gibi önlemler de ayakta kemik büyümesi çözüm yolları arasında yer almaktadır.

 

Halluks Valgus Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ameliyatsız ayak parmağı çıkıntısı için tedavi yöntemleri uygulanmasına karşın ağrısı halen devam eden ve ayak ağrısı günlük hayatında aksaklıklara, yaşam kalitesinde bozulmalara neden olan hastalarda cerrahi düşünülmektedir. Halluks valgus dereceleri ayak kemiği çıkıntısı ameliyatı için karar verilmesinde oldukça önemli rol oynasa da Halluks Valgus hastalığının görüntüsünden rahatsız olan hastalarda da estetik amaçlı cerrahi tedavi en uygun tedavi yöntemi olmaktadır.

Nasıl bir cerrahi tedavi uygulanır?

Cerrahi tedavi için hastalığın derecesi ve meydana gelmiş kemik deformitesi oldukça önemlidir.  Deformitenin olduğu bölgeye göre değişkenlik gösteren cerrahi tedavi yöntemleri içinse en sık uyguladığımızı cerrahi türü tarak kemiğinin başparmağa yakın olan bölgesine uygulanarak kemiğinin başlangıcından başlanarak yapılan operasyonlar da vardır ve hastanın durumuna en uygun tedavi gerekli muayeneler sonrası tespit edilebilir.

Ameliyat sonrası ağrı çok oluyor mu?

Halluks Valgus ameliyatı sonrası ağrı hastalarımızın ayak bileğine uygulanan blok anestezisi sayesinde en aza indirilmektedir. Başparmak çıkıntısı ameliyatı sonrası en çok ağrı 1-2 günlük dönemde görülür ancak uygulanan ağrı kesici yöntemler sayesinde Halluks valgus ameliyatı olanlar bu dönemi ağrısız şekilde geçirilmektedir.

Halluks valgus ameliyatı sonrası yürüme ne kadar süre sonra başlar?

Ameliyat sonrasında özel Halluks Valgus ayakkabısı giyerek yürüyebilirsiniz. Alçı yapılmadığı için ayağınızın üzerine basarak yürümeniz mümkündür.
Bazı hastalarımız aynı gün taburcu edilebilmekle birlikte çoğu zaman 1 günlük bir hastanede yatış süresi olmaktadır. Hastanın farklı bir sağlık sorunu yoksa ve beklenenin dışından bir sorun gelişmezse 1 gün sonra hastamızı evine göndeririz.

Halluks Valgus hastalığı tekrarlar mı?

Uygun operasyon seçimi ve gelişmiş cerrahi teknikler sayesinde Halluks Valgus hastalığının tekrarlama riski oldukça düşüktür. Ancak operasyonun uzman bir hekim tarafından gelişmiş cerrahi yöntemlerle yapılması da tekrarlama riskini en aza indirmek için oldukça önemlidir.

 

Halluks rigidus hastalığı için tıklayınız.

Tedaviler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz İstanbul Ortopedi Kliniğimiz den bizlere ulaşabilirsiniz
Tel: 0212 296 96 52
Cep: 0505 713 60 42
Adres: Halaskargazi Cad. Sema Apt. No: 119 Kat: 2 Osmanbey, Şişli / İstanbul

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Halluks valgus hastalığı nedir?

Halluks Valgus Hastalığı

Halluks Valgus Hastalığı Nedir? Halluks Valgus Hastalığı: Ayakta kemik çıkıntısı olarak da bilinen ve erkeklere …

Ön çapraz bağ nedir

Ön Çapraz Bağ Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ön Çapraz Bağ Nedir? Ön Çapraz Bağ Nedir? Diz Ekleminin stabilitesi ve hareketi için en önemli yapılardan biridir. …

kikirdak-doku

Kıkırdak Doku

Kıkırdak(Kartilaj) Doku Nedir? Kıkırdak yapısı ve işlevi düşünüldüğünde çok özel ve işlevsel bir dokudur. …