Hallux Rigidus Cerrahisi

hallux-rigidus-cerrahisi

Hallux Rigidus Cerrahisi

Hallux Rigidus Cerrahisi

Hallux Rigidus Cerrahisi, genellikle ayak 1.parmağın yani ayak baş parmağının ekleminin ileri derecede kireçlenip, eklem özelliğini kaybedip, ağrıya ve yürüme bozukluğuna neden olmasıdır.Eski parçalı eklem içi kırıklar, romatizmal hastalıklar, kan ve damar hastalıkları veya ileri derecede ve tedavi edilmemiş gut veya enfeksiyonlar sonucunda ayak başparmağı eklemi tutulabilir. Ayak baş parmak yürüme için hayati öneme sahiptir ve olabildiğince ağrısız yürüme ve hareket kabiliyetine döndürülmelidir.

Bu durum eğer hastanın yürümesini, ayakkabı giymesini zorlaştırıyor ve ciddi ağrıya neden oluyorsa cerrahi prosedürler faydalı olabilir. Bunların içinde 2 tip cerrahi ön plana çıkmaktadır ; birincisi etkilenen eklemin cerrahi tekniklerle dondurulup hareketsizleştirildiği Artrodez ameliyatı , ikincisi ise etkilenen ekleme uygulanan parmak protezi amaliyatıdır.

Her iki ameliyat tekniğinin de sonuçları ve hasta memnuniyeti birbirine yakındır. Seçim yapmak için uygun grafiler ve hastanın aktivitesi ve beklentileri hastayla beraber göz önüne alınmalı ve karşılıklı ayrıntılı bir plan yapılmalıdır. Amaçlanan ağrısız ve olabildiğince yürümeye yardımcı olacak bir eklem elde etmektir.

Ameliyat süresi genelde 1-1,5 saat arasıdır ve hastanede kalış süresi ortalama 2-3 gündür. Sonrasında  hastalara kontrollü yük verdirerek yürümeleri sağlanır ve bu kademeli olarak arttırılır. Bazen yük vermenin ve basmanın zarar vereceği  durumlarda yarım alçı veya atel veya yürüme botu verilebilir.

Yaklaşık 4-6 hafta sonra, ayak ameliyatlarında oluşan ödem azalır ve dokular tamir olur ve  hastalar bağımsız yürüyecek hale gelirler.

 

Tedaviler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz İstanbul Ortopedi Kliniğimiz den bizlere ulaşabilirsiniz
Tel: 0212 296 96 52
Cep: 0505 713 60 42
Adres: Halaskargazi Cad. Sema Apt. No: 119 Kat: 2 Osmanbey, Şişli / İstanbul

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Halluks valgus hastalığı nedir?

Halluks Valgus Hastalığı

Halluks Valgus Hastalığı Nedir? Halluks Valgus Hastalığı: Ayakta kemik çıkıntısı olarak da bilinen ve erkeklere …

Ön çapraz bağ nedir

Ön Çapraz Bağ Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ön Çapraz Bağ Nedir? Ön Çapraz Bağ Nedir? Diz Ekleminin stabilitesi ve hareketi için en önemli yapılardan biridir. …

kikirdak-doku

Kıkırdak Doku

Kıkırdak(Kartilaj) Doku Nedir? Kıkırdak yapısı ve işlevi düşünüldüğünde çok özel ve işlevsel bir dokudur. …