Kök Hücre Uygulamaları

kok-hucre-uygulamalari

Kök Hücre Uygulamaları

Kök Hücre(Stem Cell) Uygulamaları

Kök Hücre Uygulamaları: Son yıllarda kök hücre konusundaki araştırmalar ve uygulamalarda büyük ve heyecan verici bir patlama yaşamıştır. Neredeyse her gün bu konuda yeni bir araştırma yayınlanmakta veya yeni bir uygulama tanıtılmaktadır.

Klinik ve deneysel uygulamalarda kullanılan Kök Hücrelerin 2 tane ayrı kaynağı vardır

 

Emriyolojik Kök Hücreler

Bu hücreler embriyolojik döneminin blastokist safhasında elde edilen hücrelerdir ve Puliripotent özellikleri vardır. Embriyolojik kök hücrelerin klinik kullanımı konusunda  etik, hukuksal, güvenilirlik tartışmaları halen devam etmektedir.

 

 Erişkin Kaynaklı Kök Hücreler

Erişkin kaynaklı kök hücreler, klinik kullanımı olan hücrelerdir ve erişkin insan vücudundan elde edilir. Bu hücreler Multipotent özelliktedir; bunun anlamı normal erişkin dokularda bulunup, o dokuların tamiri ve fonksiyonlarını koruma görevi yapmaktır. Mezenşimal(Mesenchymal Stem Cell) Kök Hücre adı verilen bir erişkin kök hücre tipi ise yağ dokusuna, kıkırdak dokusuna, kas dokusuna ve kemik dokusu gibi destek dokularına dönüşebilme ve o bölgelerde oluşan hasarları tamir edebilme gücüne sahiptir. Bu da neden Mezenşimal Kök Hücrelerin klinik uygulamalarda kullanıldığını açıklamaktadır.

 

Kök Hücreler Nasıl Elde Edilir ve Nasıl Hazırlanır?

Kök Hücreler, kemik iliği, periosteom (kemik zarı), yağ dokusu, plesenta, kordon kanı, kan, amniotik sıvı, diş pulpası, sinovyal doku, deri ve iskelet kas dokuları gibi çeşitli kaynaklardan alınabilir. Bununla birlikte, kemik iliği, yağ doku ve kas dokusu, kök hücre elde edilmesi diğer yerlere göre daha kolay bölgeler ve dokular olduğundan daha çok tercih edilmektedir.

 

Çeşitli insan dokularından elde edilen kök hücreler en sıklıkla santrifügasyon yöntemiyle steril şartlarda bu iş için üretilmiş özel aparatlar ve cihazlar kullanılarak birim hacimdeki sayıları arttırılır ve klinik uygulamaya hazır hale getirilir.

 

İnsan Vücuduna Kök Hücre Uygulama Yolları Nelerdir?

Kök hücre uygulamaları: Uygulamaya hazır kök hücrele damar yolu (intravenöz)ile, eklem aralığına(intaartiküler) veya hasarlı dokuya direk enjeksiyon ile, taşıyıcılar(scaffold) üzerine ekilen kök hücrelerin ameliyat ile hasarlı bölgeye ulaştıktan sonra direk hasarlı bölgeye yerleştirme yöntemi gibi yöntemlerle uygulanabilir.

 

Kök Hücreler Hasarlı Dokuya Nasıl Etki Eder ve Onu Nasıl Tamir Eder?

Hasarlı dokuya ulaştırılan kök hücreler kemik, kas, kıkırdak, tendon, bağ dokusu yapabilir ve hasarı direk tamir edebilir ancak bu hücreler aynı zamanda bölgesel hormonal etki gösterip çeşitli kimyasallar salgılarlar bu kimyasallar içinde Büyüme Faktörleri ve Sitokin denen faydalı kimyasallar mevcuttur. Bu salgılanan maddeler, damar oluşumuna, doku tamirine, hücrelerin canlılığına, ve tamir için değişimlerine neden olurlar.

 

Ortopedide Kök Hücre Kullanım Alanları

Eklem Kıkırdağı Tamiri;  Eklem Kireçlenmesinin(Osteoartrit) erken safhalarında kullanılabilir.

Travma ve Kemik Hasarları; Kemik dokuda oluşan kaynamama veya gecikmiş kaynama(nonunion-delayed union) durumları,

Avasküler Nekroz; Avasküler Nekroz, özellikle kalça ekleminde olmak üzere eklemleri oluşturan kemiklerin  bir hastalığıdır.Kök Hücre kullanımının hastalığın erken evrelerinde kemik canlılığını kayda değer bir şekilde arttırdığı tespit edilmiştir.

Yara İyileşmesi; Kök Hücre uygulamasının yara iyileşmesini çok önemli derecede arttırdığı ve bir çoğunda tedavi ettiği bilinmektedir

Kemik-Tendon Bileşkesi ve Tendon Hasarları Tamiri; Kök Hücre uygulamasının tendon bağ yaralanmaları ve hasarlarında yüksek etkinlikle kullanılmaktadır.

Pediatrik Ortopedi; Osteogenezis imperfekta ve Büyüme Plağı hasarlarında kullanımının fayda sağladığı tespit edilmiştir

Osteoporoz; Kök Hücre uygulamalarının, diğer uygulamalarla birlikte osteoporoz tedavisinde etkili olduğu bildirilmiştir.

Kas Distrofileri; Kas zayıflığa sebep olan bu hastalık grubunda Kök Hücre kullanımın olumla sonuçları ile ilgili yazılar ve çalışmalar mevcuttur.

Omurga ve Periferik Sinir Cerrahisi; Omurga ameliyatlarında yapılan spinal füzyon(birleştirme-dondurma) işleminde etkili olduğu kanıtlanmıştır.

 

Tüm bu yazılan ve anlatılanlar gerçekten bir çok ortopedik hastalığın tedavisi için önemli gelişmelerdir ve bir çoğu bizimde klinik uygulamalarımızda uygun ve fayda görebileceğini düşündüğümüz hastalarımız için kullandığımız yöntemlerdir. Ancak şu hiç bir zaman unutulmamalıdır ki; Kök Hücre uygulamaları bir mucize tedavi yöntemi değildir ve hemen her hastalığı tedavi edebilir gibi yanlış bir izlenime kapılmak doğru değildir. Belki gelecekte ‘’Evet’’, ancak güncel olarak şu anda gerçekten çok etkili biryardımcı  tedavidir. Uygulamadan önce hasta ve hastalığı konusunda ayrıntılı bir şekilde düşünülüp plan yapılmalı ve ancak ve sadece hasta bu uygulamadan gerçek bir fayda görecekse, hasta ile birlikte uygulama kararı almalıdır.

 

Tedaviler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz İstanbul Ortopedi Kliniğimiz den bizlere ulaşabilirsiniz
Tel: 0212 296 96 52
Cep: 0505 713 60 42
Adres: Halaskargazi Cad. Sema Apt. No: 119 Kat: 2 Osmanbey, Şişli / İstanbul

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Halluks valgus hastalığı nedir?

Halluks Valgus Hastalığı

Halluks Valgus Hastalığı Nedir? Halluks Valgus Hastalığı: Ayakta kemik çıkıntısı olarak da bilinen ve erkeklere …

Ön çapraz bağ nedir

Ön Çapraz Bağ Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ön Çapraz Bağ Nedir? Ön Çapraz Bağ Nedir? Diz Ekleminin stabilitesi ve hareketi için en önemli yapılardan biridir. …

kikirdak-doku

Kıkırdak Doku

Kıkırdak(Kartilaj) Doku Nedir? Kıkırdak yapısı ve işlevi düşünüldüğünde çok özel ve işlevsel bir dokudur. …