Omuz Sıkışma Sendromu

Omuz Sıkışma Sendromu

Omuz Sıkışma (İmpingiment) Sendromu Nedir?

Omuz Eklemi aslında 4 eklemin beraber, uyum içinde  çalıştığı bir eklemler birlikteliğidir. Bunların adları, Glenohumeral Eklem, Akromioklavikular Eklem, Skapulatorasik Eklem, Torakoklavikular Eklem. İşte bu eklemler içinde,genel olarak,  Omuz Sıkışma Sendromu nun oluştuğu eklem  Acromioklavikular eklemi ilgilendiren patolojilerdir. Bu eklemi ilgilendiren Akromion kısmının çıkıntısının artması ve altındaki küçük aralıkta bulunan omuz için hayati öneme sahip döndürücü (rotator cuff kasları) kasları sıkıştırması Omuz Eklemi Sıkışma Sendromuna neden olduğu düşünülmektedir.

Omuz Sıkışma Sendromu Nasıl Oluşur?

Bu hastalık daha çok genetik olarak akromion denilen omuza ait kemiğin çıkıntısının fazla olup olmamasıyla ilgilidir.Tabiki, kişinin işi, yaşı ve günlük aktiviteleri, geçirdiği travmalar veya yaptığı spor aktiviteleri de Omuz Sıkışma Sendromunun ne derece gelişeceği yada gelişip gelişmeyeceği konusunda etkili olabilir.

Omuz Sıkışma Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Omuz Sıkışma Sendromu genellikle 40 yaş civarı genç yetişkinlerin hastalığıdır ve genellikle hafif bir omuz ağrısı ile başlar, zamanla bazı omuz hareketleriyle artar. Özellikle omuz ekleminin çok zorlandığı ters hareketler yada zorlayıcı hareketlerde ağrı kendini hissettirir. Başlangıçta bu ağrı, ağrı kesici ilaçlar yada omuzu zorlayıcı hareketlerden kaçınarak azaltılabilir ve günlük işleri yapmada sıkıntıya neden olmaz. Fakat, ilerledikçe, kişi omuz hareketlerini yapmada zorlanır ve ağrı şiddeti artar. Bu süreç genelde uzun bir zamanı alır ve omuz eklem açıklığı yavaş

Omuz Sıkışma Sendromu Nasıl Tanınır?

Omuz Sıkışma Sendromu tanısı koymak için en önemli kural, uzman bir Ortopedi Hekimi tarafından ayrıntılı bir omuz muayenesi olmaktır. Hekiminiz bu muayene sırasında omuz için belirli testler yapacaktır ve bu testler sonucunda Omuz Sıkışma Sendromu tanısı kolayca koyabilecektir.

Omuz Sıkışma Sendromu Hangi tetkikler Yapılır?

Omuz eklemini ve Akromioklaviküler Eklemi gösteren faklı pozisyonlarda röntgen grafileri ve çekilen Manyetik rezonans (MR) görüntüleri tanı koymaya yardımcı olacaktır

Omuz Sıkışma Sendromu Nasıl Tedavi Edilir

Omuz Sıkışma Sendromu tedavisinde, hastalığın ağırlığına bağlı olarak öncelikle ağrı kesici antienflamatuar tedavi başlanır ve hastaya belli egzersizleri yapması anlatılır, eğer bu tedavi ile şikayetler azalmazsa, fizik tedavi tedaviye eklenir, eğer bu tedavi ile de sonuç alınamazsa eklem aralığına enjeksiyon yapılır. Bu enjeksiyon 3-4 defa 1 er hafta arayla yapılabilir. Tüm bu tedavilerden sonuç alınamazsa, eklem hareket açıklığını korumak ve ağrıyı ortadan kaldırmak için Atroskopik Dekompresyon ameliyatı gerekebilir.

Omuz Sıkışma Sendromu Ameliyatı Nasıldır?

Bu hastalığın tedavsinde kullanılan yöntem Artroskopik (Kapalı) Akromioklavikuler Dekompresyon dur. Yani kabaca sıkışmaya sebep olan çıkıntının alınması ve aralığın genişletilmesidir. Bu sırada ağrıya neden olan çıkıntının altındaki beze (bursa) da alınır. Tüm bu işlem artroskopik yani kapalı bir şekilde yapılır.Ameliyat sonrası hasta omzu kol askısına alınır

Omuz Sıkışma Sendromu Ameliyatı Sonrası Nasıldır?

Artroskopik ameliyat sonrası omuz kol askısına alınır ancak basit hareketler yapılmasına izin verilir, 2-3 gün sonra yavaş yavaş hareket açıklığını arttıracak egzersizlere izin verilir ve zaman içerisinde hareket açıklığı artar. Pansumanlar 3 günde1 yapılmalıdır. Tüm bunlar sonucunda 1 aya yakın zamanda hasta hemen hemen ağrısız bir omuza kavuşur ve en önemlisi omuzun hareket açıklığı olması gerektiği şekilde korunmuş olur. Yaklaşık 3 ay sonra kişi istediği tüm sportif aktiviteleri yapabilir hale gelir.

Artroskopik omuz cerrahisi yazısı için tıklayınız.

Tedaviler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz İstanbul Ortopedi Kliniğimiz den bizlere ulaşabilirsiniz
Tel: 0212 296 96 52
Cep: 0505 713 60 42
Adres: Halaskargazi Cad. Sema Apt. No: 119 Kat: 2 Osmanbey, Şişli / İstanbul

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Halluks valgus hastalığı nedir?

Halluks Valgus Hastalığı

Halluks Valgus Hastalığı Nedir? Halluks Valgus Hastalığı: Ayakta kemik çıkıntısı olarak da bilinen ve erkeklere …

Ön çapraz bağ nedir

Ön Çapraz Bağ Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ön Çapraz Bağ Nedir? Ön Çapraz Bağ Nedir? Diz Ekleminin stabilitesi ve hareketi için en önemli yapılardan biridir. …

kikirdak-doku

Kıkırdak Doku

Kıkırdak(Kartilaj) Doku Nedir? Kıkırdak yapısı ve işlevi düşünüldüğünde çok özel ve işlevsel bir dokudur. …