Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

on-caprazbag-yaralanmalari

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları

Ön Çapraz Bağ Nedir ve Nasıl Yaralanır?

Ön Çapraz Bağ  Yaralanmaları, Diz eklemi için hayati öneme sahip bir anatomik yapıdır. Hem diz ekleminin satabilitesini arttırır hem de dizinin hareketlerini yumuşak ve güvenli yapmasını sağlar. Bu bağ genelde travmaya yani düşme, yaralanma, kaza, dizin dönmesi, gibi sebeplerle oluşabilir. Sıklıkla, çok iyi ısınma egzersizleri yapmadan yapılan sportif faaliyetler sırasında yada ani hızlanma yada yavaşlama gerektiren hareketlerin yapılması sırasında oluşur. Koptuğu anda kişi bir kopma sesi duyabilir ve diz aniden şişer, yürümek zor hale gelir. Ön çapraz bağ koptuğunda, dış menisküs, iç menisküs ve kıkırdak doku da çeşitli derecelerde yaralanabilir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmasının Kısa ve Uzun Vadede Belirtileri Nelerdir?

Ön Çapraz Bağ kopmasının ilk bulguları, dizde ödem, şişme ve ağrıdır, kişi dizinin üzerine basamaz ve yürümek çok kısıtlı ve ağrılı bir hale gelir.Eğer yeterli dinlenme olursa ödem ve ağrı zamanla azalır. Eğer hasta ameliyat olmazsa ve sadece ön çapraz bağ yırtığı varsa, menisküs yırtığı veya diğer ek problemler yoksa, 3-4 hafta sonra yürümeye yavaş yavaş başlayabilir. Ancak yürüme sırasında güvensizlik hissi oluşur. Güvensizlik hissi, ön çapraz bağı yırtık kişinin adım atarken veya yürürken, her hangi bir aktivitede bulunurken yere basma sırasında dizinin kendini taşıyıp taşıyamayacağını yada bastığı yerden emin olamama durumudur. Yani kişi adım attığında tam olarak güvenli bir şekilde adım atamaz, böylece her zaman attığı adımların nereye denk geleceğini yada nereye basacağını hesaplamak zorunda hisseder. Uzun vadede devamlı dizlik takmak yada kas egzersizleri çalışmak zorundadır. Spotrif aktiviteleri yaparken hep bir tedirginlik hisseder.

Ön Çapraz Bağ Yaralanması Ameliyatı Yapılma Zamanlaması Önemli midir?

Ön Çapraz Bağ ameliyatlarını yaralanma oluştuktan hemen sonra yapmak pek sağlıklı değildir, en doğrusu yaralanmadan 1h -10 gün sonra uygun bir ödem tedavisi sonrasında ödem olabildiğince azaldıktan sonra yapmakta fayda vardır. Yapılan çalışmalarda çok erken yapılan ameliyatlarda diz sertliği gelişme olasılığı olabileceği görülmüştür. Bunun nedeni hem yoğun ödem birikimi hemde kemik ödemi gelişebilecek olmasıdır.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Olunmazsa Dize Ne Olur?

Eğer Ön Çapraz Bağ ameliyatı olunmazsa kişi devamlı yürürken güvensizlik hissine kapılır ve sportif aktivitelerei yapmakta zorluk çekebilir. Uzun vadede diz ekleminin uygunsuz ileri geri hareketi sebebiyle kıkırdak fazladan yüke maruz kalabilir ve diz kireçlenmesi riski artabilir.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Ön Çapraz Bağ ameliyatı aktivitesi yüksek, hareketli, sportif faaliyetlerine devam etmek isteyen kişilere uygulanır. Çok ileri yaşlarda veya çok erken yaşlarda nadiren uygulanır. Bu kararı vermede kişinin yaşından çok günlük aktivitelerinin yoğunluğu ve bu aktiviteleri devam ettirip ettirmeme isteği önemlidir.

Ön Çapraz Bağ Neden Önemlidir?

Ön Çapraz Bağ , sadece anatomik olarak dizi yerinde tutan bir bağ değildir, aynı zamanda PROPRİOSEPSİYON duyusu için de önemlidir. Propriosepsiyon duyusu, kabaca  kişinin ayağına, dizine yürüme şekline bakmadan vücududun hareketlerinden haberdar olabilmesidir şeklinde tanımlanabilir. Yani ön çapraz bağ propriosepsiyon duyusuna yardımcı olduğu için biz normalde yürürken ayağımızın veya dizimizin nereye bastığını takip etmeyiz ve bakma ihtiyacı hissetmeyiz, ama eğer ön çapraz bağ yırtıksa devamlı bir güvensizlik hissiyle, dizimize, ayağımızın nereye bastığına, nasıl yürüdüğümüze bakmak zorunda hissederiz. İşte ön çapraz bağ ameliyatı ile hem bağ anatomik olarak tamir edilmiş olur ve böylece propriosepsiyon duyusu da yerine gelmiş olur

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Artroskopik yani Kapalı ameliyattır.Ortalama yatış 1-2 gündür ve ameliyat ortalama 1-1,5 saat sürer. Bu sırada dizin iç tarafından kopan bağın yerine konulacak greftler alınır, bu greftler hazırlanıp, artroskopik olarak yerine yerleştirilir. Eğer ön çapraz bağ yırtığına ek olarak, menisküs yırtığı yada kıkırdak hasarı da varsa onlarda artroskopik olarak aynı seansta tamir edilir.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Nasıl Yapılır?

Ameliyattan sonra en önemli şey rehabilitasyon ve fizik tedavi ile diz kaslarının gücünün yerine getirilmesidir. Rehabilitasyon ameliyattan hemen sonra başlatılmalıdır. Önceleri hafif daha sonra daha komplez hareketler olmak üzere devam ettirilir ve her 2 hf da bir kontrol edilip ilerleme kaydedilir.

Ön Çapraz Bağ Ameliyatı Sonrası Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ne Kadar Sürer?

Rehabilitasyon ameliyattan sonra 4-6 hafta sürmelidir. Ancak bu süreç hareketsizlik içinde değil, kişinin rehabilitasyon merkezine gidip gelmesi şeklindedir ve ayakta geçirilir.Hareket, ön çapraz bağ ameliyatlarından sonra en önemli ve en çok yapılması gereken aktivitedir ve ameliyattan heman sonraki gün hasta mümkünse hemen ayağa kaldırılıp kendi kişisel ihtiyaçlarını karşılayacak kadar hareket etmesi sağlanır.

Eklem koruyucu tedavi için tıklayınız

Tedaviler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz İstanbul Ortopedi Kliniğimiz den bizlere ulaşabilirsiniz
Tel: 0212 296 96 52
Cep: 0505 713 60 42
Adres: Halaskargazi Cad. Sema Apt. No: 119 Kat: 2 Osmanbey, Şişli / İstanbul

Write a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Halluks valgus hastalığı nedir?

Halluks Valgus Hastalığı

Halluks Valgus Hastalığı Nedir? Halluks Valgus Hastalığı: Ayakta kemik çıkıntısı olarak da bilinen ve erkeklere …

Ön çapraz bağ nedir

Ön Çapraz Bağ Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Ön Çapraz Bağ Nedir? Ön Çapraz Bağ Nedir? Diz Ekleminin stabilitesi ve hareketi için en önemli yapılardan biridir. …

kikirdak-doku

Kıkırdak Doku

Kıkırdak(Kartilaj) Doku Nedir? Kıkırdak yapısı ve işlevi düşünüldüğünde çok özel ve işlevsel bir dokudur. …